Публiкацii
 

Творче кохання

foto

закарпатський дизайнер Микола Дем’ян знаходить у книгах

Більше 30 років віддав книжковому і газетному дизайну закарпатський художник-графік Микола Дем’ян. Близько 250 видань накладом понад 1,75 мільйона примірників побачили світ з художнім оформленням та ілюстраціями з-під його руки. 5 квітня майстру виповнилося красних 60 років. Є, отож,  привід побесідувати...

Пане Миколо, звідки ви взялися такий?

— Народився у селі Богдан на Рахівщині (по-місцевому й тепер називають Боґдан, через букву “ґ” з наголосом на першому складі). То була неділя, якраз на самий Великдень. До слова, з тих пір свято ще жодного разу не припадало на 5 квітня, це станеться тільки в 2037 і 2048 рр.  З дитячих років мене вабила музика (це, напевно, передалося від мами). Коли у сусідів чи родичів було весілля, то я годинами просиджував біля музикантів.

А ще дуже любив уроки малювання, тому вдома після школи найперше виконував домашнє завдання з малювання. З 5-го класу в нас цей предмет почав викладати талановитий вчитель-художник Василь Попович. Якось до мене додому навідався керівник районної художньої студії при Рахівському будинку піонерів Василь Зейкан, подивився роботи і запропонував відвідувати заняття. Так здобув фахову підготовку з академічного рисунка та живопису.

Далі були пленери в гір­сь­­ких околицях Рахова. За­пам’яталися зустрічі в майстернях із закарпатськими ко­рифеями живопису А.Коцкою та Ф.Манайлом, а також відвіди­ни Художфонду України, де на велику радість придбав малий етюдник. У селі люди, особливо літні, своєрідно реагували на моє малювання: «Чому ви таку стару хату малюєте? Онде недалеко май файні нові хати…».

Знаю, Й.Бокшая ви зараховуєте до своїх навчителів. Чому?

— Якось у сільському книжковому магазині угледів комплект листівок з кольоровими репродукціями полотен Йосипа Бокшая. Листівки дуже вразили мене, і я їх купив. Відтак взявся копіювати. Придбав олійні фарби, загрунтував картон і полотно, зробив кілька різних копій. Тому тепер і вважаю Й.Бокшая першим своїм наставником з живопису олією, оскільки  я самотужки багато взяв для себе із манери його письма.

Ви і в армії були художником?

— Навчальний полк дислокувався у Волгограді. Із самого початку виконував обов’язки ротного, а потім батальйонного художника-оформлювача (стінгазети, стенди тощо). Демобілізувався влітку 1974 року і приїхав до Львова у солдатській парадній формі. Таким абітурієнтом-солдатиком виявився я один. Після здачі першого іспиту з рисунка вступники між собою говорили: «А солдатик отримав «п’ятірку»…». Склав іспити в Український поліграфічний інститут ім. Івана Федорова (нині Українська академія друкарства) на спеціальність “Графіка”. Був радісно здивований, коли у першій трійці на зарахування назвали моє прізвище. Адже пройшов чималий конкурс — десять абітурієнтів на одне місце.

Влітку після 3-го курсу навідався в Ужгород, щоб дізнатись, що являє собою видавництво “Карпати”. Показав видавцям власні роботи і несподівано отримав на художнє оформлення рукопис книги М.Яновського “Срібна пряжка. Розповіді про народних митців”, а також пропозицію розробити художнє оформлення серії регіональних туристичних путівників-довідників, зокрема “Радянське Прикарпаття”, першого із серії. Я був приголомшений. Лякала велика відповідальність, були сумніви, чи впораюся… Я такого не чекав.

До речі, книга “Срібна пряжка” стала курсовою роботою на четвертому році навчання і першою ластівкою з реально оформлених та ілюстрованих мною книг, що вийшли у світ у видавництві “Карпати” у 1980 році. Вона  вийшла тиражем 15000 примірників, а путівник-довідник “Радянське Прикарпаття” — 40000 примірників українською та 80000 російською мовами. Сьогодні такі наклади здаються фантастичними.

Курсову, а згодом і дипломну роботу захищав за розробкою конструктивних форм та ілюстрацій книжки-іграшки Михайла Стельмаха для дітей “Чому в зайця не болять зуби”. Ще на третьому курсі в нас була курсова саме на таку тематику. Після її захисту нам запропонували взяти участь у конкурсі на кращу книжку-іграшку видавництва “Веселка”. Вислав і свою роботу, а згодом отримав листа від журі конкурсу: “Ваша робота “Чому в зайця не болять зуби” отримала позитивну оцінку і буде прийнята з часом на виробництво”. Саме тому я взяв цю тему для дипломної роботи, вирішивши вдосконалити ігрові елементи та сюжетні ходи. Замість акварельних малюнків і пера в курсовій роботі зробив розфарбовану ліногравюру, збільшивши формат та кількість ілюстративних розгортів. Захистився на «відмінно». Але Херсонська поліграфічна фабрика, на якій мали друкувати книжку-іграшку, відмовила «Веселці» через складність поліграфічного виготовлення, тому оригінали залишилися у моєму архіві.

Дружину знайшли під час навчання?

— Так, після 4-го курсу. Вона теж із мого села — Анастасія Бочкор, нині працює в Ужгороді акушеркою. Думаю, що прийняла у породіль значно більше маленьких діток, ніж я художньо оформив книжок.

Що було після інституту?

— У 1979 році за персональним викликом прибув до Ужгорода у вже згадуване багатопрофільне книжкове видавництво “Карпати” на посаду художнього редактора. І, як пишуть тепер ваші колеги-журналісти, як дипломований художник-графік став кравцем книжкових шат... Це не мої слова ( сміється ).

Мене закріпили за редакцією туристичної і краєзнавчої літератури. На прохання редакції погодився ілюструвати книжку Василя Комендаря “Барвінок для майбутнього”. Читав удома рукопис, надрукований друкарською машинкою на стандартному папері, і наче повертався у знайомі околиці. Автор розповідав про відому в окрузі цілительку-травознайку Шандорку. І тоді неодмінно захотілося зустрітися з В.Комендарем. Розмова з ним здивувала ще більше. Виявилося, що в 1952 році Василь Іванович як аспірант-ботанік досліджував флору в околицях Богдана та гори Петрос і квартирував у центрі села в мого прадіда по мамі Василя Кріса. Навіть фотографував гуцульське весілля моїх батьків біля церкви. Місцеві жителі називали науковця  пан “анжінір”.. Робота над книгою спонукала мене взятися за пензель й продовжити тему охорони природи у триптиху олією на картоні розміром 40х60 см. Це своєрідні великі метафоричні ілюстрації зі спеціально обмеженою кольоровою гамою у 4—5 фарб. Назвав роботи: “Шовкова косиця”, “Підсніжник” та “Ялинка”, “приховавши” додаткові сюжетні зображення людини у тлі пейзажу. Останнє для дуже спостережливих глядачів.

Ви часто привносите у книжковий дизайн якісь свої новації?

— Буває. Так, у художньому оформленні путівника “Закарпатський музей народної архітектури і побуту” (1986 р.) вдалося застосувати особливий дизайнерський хід у макетуванні. Крім традиційних, зроблених на замовлення професійних кольорових фотоілюстрацій, використав ще й власні малюнки з натури — зовнішній вигляд кожної хати з фасадного боку. А поряд закомпонував внутрішній план-переріз хати з розміщенням кімнат, дверей, вікон, печі. Для себе замальовки виконував олівцем, а оригінали для книги — уже пером і тушшю.

Згодом у видавництві “Карпати” до 1993 року я  оформив понад 80 книг суспільно-політичної, художньої, виробничої, туристичної і краєзнавчої літератури та реклами. А під час відпусток у рідному Богдані малював етюди на повітрі, згодом перекинувся на фотозйомку природи, придбавши дзеркальний фотоапарат “Зеніт-Е” та два телеоб’єктиви з низкою світлофільтрів для чорно-білої зйомки. У моїй фототеці нині зберігається понад 2000 кольорових слайдів на німецькій позитивній фотоплівці “Орвохром”, яку проявляв аж у Ризі, та сотні чорно-білих фото, які сам виготовляв удома. Десятки кольорових слайдів увійшли до багатьох книжок міжвидавничої серії “Берегти природу — берегти життя” та ряду туристичних і краєзнавчих видань.

Свого часу роботу з кни­гами ви проміняли на газетний дизайн. А це як пояснити?

— Точніше не поміняв, а поєднував одне з другим, бо реально життя примушувало. Із лютого 1993 року я перейшов працювати художнім редактором до газети “Срібна Земля”, повністю поринувши у газетний дизайн. З самого початку моїм напарником був Роберт Саллер, далі — Оксана Юрковецька. І так ми в парі ділили роботу між собою, спочатку макетування та оформлення окремих шпальт чи реклами. А згодом уже — у “ФЕСТі” — нам запропонували почергово робити фотоколажі на першу сторінку. Мені подобався своєрідний Оксанин стиль, і це урізноманітнювало та збагачувало загальне дизайнерське обличчя газети. Так у парі ми працювали, поки я знову не перейшов до видавництва “Закарпаття”, помінявши газету на книгу.

Опісля ви  «зшили» ще 50 одежин для книг.

— Ще паралельно з роботою в газеті співпрацював з кількома видавництвами — “Карпатами”, новоствореною “Мистецькою лінією”, “Граждою”, “Карпатською вежею”, ВАТ “Патент”, а пізніше — “Тimpani”, КП “Ужгородська міська друкарня”. Найбільше цікавих за дизайном видань — 22 книги — оформив у видавництві “Мистецька лінія”. Це була пора нових віянь у оформленні книг та у дизайнерських експериментах. Адже мені передавали рукопис майбутньої книги та фото (якщо вони були), а вже я придумував відповідний дизайн, властивий лише цій книзі.

Між іншим, саме завдяки такому оформленню книга Василя Басараба “Тернова ніч” в 2001 р. стала переможцем конкурсу “Ужгородський книжковий Миколай” у номінації “Кращий книжковий дизайнер”. В оформленні використано колажі з поєднанням графіки закарпатського художника Павла Бедзіра та фрагментів гравюр французького митця ХІХ ст. Гюстава Доре…

В лютому 2006 року головний редактор тоді ще ВАТ “Видавництво “Закарпаття” Галина Курій запросила мене повернутися в “рідну стихію” — стати художнім редактором видавництва. Я погодився, бо в газеті засидівся… І остаточно зрозумів, що із книжками мені завжди працюється цікавіше. Відтепер основним став дизайн тільки книжок, а як додаток — напрацювання дизайну для газет “Новини Закарпаття” та “Ремітська новинка”.

Пане Миколо, правда, що ваше ім’я є у Вікіпедії?

— У 2007 році Українська академія друкарства (Львів) відзначала 90-річчя кафедри книжкової графіки та дизайну друкованої продукції. До цієї дати теперішній завідувач кафедри Володимир Стасенко підготував видання “Спадкоємці першодрукаря” — словник митців-випускників та викладачів кафедри графіки академії. Там є мій фотопортрет, коротка творча біографія та ілюстрація-фронтиспіс до книги М.Яновського “Срібна пряжка”. В інтернеті на сайті Вікіпедії розміщений список провідних художників-графіків — випускників академії — під назвою “Особи, пов’язані з Українською академією друкарства”. До переліку увійшли 73 випускники, серед яких і я. В “Енциклопедії сучасної України” (Київ, 2007 р., том 7, стор. 134, 365) надруковані публікація Д.Федаки про М.Дем’яна як книжкового графіка, фотопортрет та дві ілюстрації до книги “Чарівна торба“.Тепер ви із «Знанням»?

— В жовтні 2008 року мене вдруге запросила на роботу Галина Курій, але цього разу в Закарпатську філію київського видавництва “Знання”, де вона працює головним редактором. Я ж отримав посаду художнього редактора. Понад 20 видань з моїм художнім оформленням уже побачило світ.

Трафунки за роки роботи з книговидання траплялися?

— Було по-різному... Оформив книжку природничої тематики. Видавці передали авторський примірник книги і вибачились, бо, переставляючи відомості про оформлювача, “по дорозі” випадково “загубили” моє прізвище. Тож одне моє оформлення залишилося без авторства. Та це дрібна втрата… Один з авторів, якому оформляв видання, запросив на презентацію. Мені першому вручають “свіжак”, порадувало якісне відтворення обкладинки. Глянув у реквізит і остовпів — художнє оформлення не моє. Кажу: «Я радий успіху свого колеги (і називаю прізвище оформлювача). Достойна обкладинка вийшла». У залі — німа тиша. Виявилося банальне — шаблон-реквізит поставили з іншого видання і не оновили відомості…

Або таке. Через брак коштів призупинили вихід книги, до якої я виконав оформлення. Видання відбулося лише через два роки, поки не знайшовся спонсор. Я ж побачив гонорар за свою працю через два роки після виходу. Ще про одне з планових видань. Оформлення видавництву здав понад 25 років тому — у важкі часи перебудови. Книга досі так і не вийшла. Але, певен, й вона дочекається своєї появи у світ…

Наостанок. Кажуть, у вас є соратник?

— Це співпраця з одним із старших колег, професіоналом своєї справи, редактором туристичної та краєзнавчої літератури “Карпат” Леонідом Годованим. За понад 30 років ми жодного разу не конфліктували, зате було безліч супере­чок, коли змагалися творчі аргументи стосовно підготовки видань. Він має художнє чуття і є першим моїм критиком та порадником. А його коронне питаннячко “А тепер, Миколо, “вопрос на засипку…” означало і його захоплення, і зауваження, і власні сумніви стосовно окремих прийомів дизайну. Навчився в нього і редакторських азів. І ще одне цікаве спостереження. Вибір дизайнерських варіантів кожного з нас у більшості випадків збігався майже на 99 відсотків.

Розмовляла Оксана НЕВИЦЬКА.


10:59 08.04.2013
Переглядів: 55


Також читайте:

Чопські митники завадили угорцю вивезти старовинні книги з України

Книги мукачівця Мирослава Дочинця стали лідерами з продажу

У травні в Ужгороді знову буде "Книга-фест"

У травні на Закарпатті відбудеться книжкова виставка-ярмарок

В Ужгороді відбудеться фестиваль дизайнерів

Коментарi

Усi коментарi

Додати коментар

Iм'я
Коментар
Код

Незабаром на Закарпаттi

Фестивалі та культурні заходи на Закарпатті у квітні >>>

В Ужгороді буде фольк-вечірка >>>

В Ужгороді представлять "Шістнадцяту літеру" >>>

На Ужоцькому перевалі пройде гірська гонка "Бескид" >>>

В Ужгороді відбудеться конкурс-фестиваль молодіжного мистецтва >>>

В Ужгороді авторський концерт дасть композитор Віктор Теличко >>>

В Ужгороді відкрилася виставка графіки >>>

В Ужгороді "Біла Ворона" представить «КВУНТ» >>>

На початку травня відбудеться традиційний фестиваль вина і меду "Сонячний напій" >>>

Вiдпочинок, туризм
Санаторii, оздоровлення
Дiлове Закорпаття Курси валют


redtram