Публiкацii
 

Такі "ритуали"

foto

Поховальні служби не всюди працюють законно, або... не працюють взагалі

Кінець світу, про який вряди-годи чуємо з усіляких «пророцтв» поки так і не настав. І невідомо чи настане колись взагалі. Однак, для кожної людини, не залежно від її бажання такий колись обов’язково прийде. Попри усю трагічність цього усвідомлення, людина не може уникнути смерті. А з нею і... проблем, пов’язаних з похованням. Щоправда, це вже проблеми рідних і близьких того, хто відійшов у вічність.

Зазвичай, аби належно віддати шану померлому, звертаємося до поховальних, чи то пак ритуальних фірм. У приватних структурах, які займаються таким видом бізнесу, ціни, м’яко кажучи, кусаються. Не дарма у народі побутує примовка: «Нині дешевше жити, ніж померти». І мало хто знає, що закон вимагає від органів місцевого самоврядування в обов’язковому порядку створювати ритуальні служби і встановлювати розцінки на мінімальний перелік послуг, які надають поховальні фірми незалежно від форми власності. Та, виявляється, не усім чиновникам на Закарпатті потрібні такі служби. Напевно збираються жити вічно, або... мають достатньо заощаджень на «останній день».

Справою зацікавилися «антимонопольники»

З’ясувати стан справ на ринку ритуальних послуг області взялося Територіальне відділення Антимонопольного комітету України. Досліджуючи проблему, фахівці встановили, що в ряді населених пунктів Закарпаття ритуальна служба взагалі відсутня, повідомили «Новинам» у Відділенні. А між тим Законом України «Про поховання  та похоронну справу» визначено, що вартість ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку встановлюється виконавчим органом сільської, селищної, міської ради. Отже, відсутність ритуальної служби створює перешкоди для підприємців, які бажають легітимно працювати на зазначеному ринку.

Тому «антимонопольники» зобов’язали виконавчі комітети Тячівської міської ради, Воловецької та Міжгірської селищних рад створити ритуальні служби і припинити порушення та привести свою діяльність у відповідність до вимог законодавства.

Схожа ситуація склалася і у Великому Березному. Тервідділення Комітету розглядає справу щодо бездіяльності виконавчого комітету Великоберезнянської селищної ради, адже Великий Березний — серед тих населених  пунктів області, в яких відсутня ритуальна служба.

Як встановило Відділення, виконком всупереч чинному  законодавству не створив ритуальну  службу, не встановив вартість ритуальних послуг та не визначив їх необхідний мінімальний перелік. Відповідно, суб’єкти господарювання, які бажають здійснювати діяльність на цьому ринку, не мають можливість укласти з ритуальною службою договори про надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг. Наразі розгляд цієї справи завершується.

Поховальні «прибутки»

Та не всюди чиновники нехтують роботою ритуальних служб. У деяких містах на людському горі навпаки навчилися «заробляти». Зокрема, як встановило ТВ АМКУ, виконавчий комітет Ужгородської міської ради прийняв рішення про затвердження тарифів на ритуальні послуги, в якому застосовував завищений граничний рівень рентабельності. КП «Ужгородський комбінат комунальних підприємств» Ужгородської міської ради застосовувало економічно необґрунтовані ціни на окремі види ритуальних послуг. Це стало  можливим внаслідок застосування рівня рентабельності у розмірі 20%, що суперечить Єдиній методиці визначення вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг. Згідно з Методикою, рівень рентабельності не повинен перевищувати 12%. Порушення тривало протягом 2011-2012 років, тобто два роки ужгородці абсолютно «законно» переплачували у міський бюджет за надані послуги.

Врешті, після припису АМКУ, підприємство визнало порушення і припинило незаконні дії. Та це не врятувало його від штрафу у 10 тисяч гривень за зловживання монопольним становищем на ринку ритуальних послуг.
Схожа ситуація виникла й у Тячеві. Тут виконавчий комітет Тячівської міської ради прийняв рішення про затвердження тарифів на послуги з організації поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, до яких, всупереч законодавству, включили й... податок на додану вартість. Звісно, що таке впливає на збільшення ціни на послуги і конкурентне середовище, тому Відділення надало обов’язкові до виконання рекомендації про усунення вказаних порушень.

Ще «оригінальніше» до справи підійшли у Мукачеві. Місцевий КП «Комбінат благоустрою» нав’язувало непотрібні споживачам послуги з копання нестандартних могил довжиною 2,4 м, що, відповідно, призводило до збільшення вартості цієї послуги. У договорах-замовленнях на організацію та проведення поховання довжину могили просто не вказували. З’ясувалося, що протягом 2011 та 2012 років близько 95% викопаних вручну могил мали нестандартний розмір. Наразі розслідування цієї справи ще триває...

Петро ПОЛІХА.


15:52 04.04.2013
Переглядів: 17


Також читайте:

Цьогоріч "антимонопольники" наклали штрафів на 51 тисячу гривень

На Закарпатті контролюють концентрацію бізнесу

Закарпатці скаржаться на газовиків та енергетиків

"Антимонопольники" зекономили мобільному оператору 2 мільйони гривень

"Антимонопольники" почали перевіряти аптеки

Коментарi

Усi коментарi

Додати коментар

Iм'я
Коментар
Код

Незабаром на Закарпаттi

Фестивалі та культурні заходи на Закарпатті у квітні >>>

На тижні в Ужгороді... >>>

У Берегові дасть концерт Етелла Чуприк >>>

Напередодні Дня здоров’я в Ужгороді мірятимуть тиск і цукор у крові >>>

В Ужгороді відбудеться конкурс-фестиваль молодіжного мистецтва >>>

В обласній філармонії можна буде почути «Музику без кордонів» >>>

В Ужгороді чотири дні триватиме акція "Дитинство без меж" >>>

Для потреб дітей-сиріт в Ужгороді проведеть виставку-аукціон >>>

На початку травня відбудеться традиційний фестиваль вина і меду "Сонячний напій" >>>

Вiдпочинок, туризм
Санаторii, оздоровлення
Дiлове Закорпаття Курси валют


redtram