Публiкацii
 

Податок на нерухоме майно

foto

Наскільки «схуднуть» наші гаманці?

Першого січня набули чинності окремі зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, впроваджується податок на нерухоме майно, змінено спрощену систему оподаткування. Деякі зміни відбулися і в порядку декларування громадянами доходів. Про все це поговоримо сьогодні з головою ДПС у Закарпатській області Василем Іванчом ( на фото ).

Пане Василю, насамперед поясніть, які зміни у Податковому кодексі торкнулися пересічного українця?

— Із часу прийняття Податкового кодексу, маю на увазі, ще в першій редакції, змінилося багато що. Ці зміни вдосконалили в цілому чинний кодекс і навіть багато в чому спростили адміністрування сплати податків, а десь уточнили ті норми законодавства, які, можливо, викликали різне трактування.Думаю, що не помилюсь, коли скажу, що найбільше людей нині цікавить запровадження податку на нерухоме майно…

— Хочу одразу заспокоїти — це нововведення не зачепить усіх підряд, оскільки умови законодавства на сьогодні такі, що лише невелика кількість наших співвітчизників підпадатиме під дію цього податку. Адже податок на нерухоме майно сплачується лише з житлової нерухомості. Якщо врахувати розміри пільгових площ, які не оподатковуються, а це 120 кв. м житлової площі для квартири та 250 кв. м житлової площі для будинку, то ті, хто має одне житло, сплачуватимуть податок на нерухоме майно лише за площу, що перевищує ці межі. Для тих, хто має два і більше житлових об’єкти, один об’єкт пільгується, а за інші необхідно буде сплатити. При цьому пільга застосовується до того житла, в якому платник податку зареєстрований, або ж до іншого за вибором власника.

На якомусь прикладі можна підрахувати, яку суму доведеться заплатити закарпатцю?

— Можна сказати, що ставка буде невеликою та несуттєво вдарить по гаманцю. До прикладу, якщо є квартира 150 квадратних метрів житлової площі, то 120 кв. м не оподатковується, решта 30 множимо на 11,47 і отримуємо в сумі 344 грн. на рік. Цю суму, погодьтеся, не можна назвати захмарною.

Наведу ще один приклад — маєте у власності будинок площею 200 кв. м (у т.ч. 100 кв. м житлової площі) і квартиру площею 60 кв. м (у т.ч. 40 кв. м житлової площі). У такому випадку власник може обрати об’єкт, який підпадає під пільгу, наприклад, будинок, тоді квартира підпадає під оподаткування і за 40 кв. м житлової площі треба сплатити податок.

Пільгується лише один об’єкт, площі двох об’єктів для пільги не додаються. Тобто, якщо житлова площа квартири перевищує 120 кв.м, а будинку перевищує 250 кв.м, то за площу понад ці межі доведеться сплатити податок. Слід відзначити, що в різних населених пунктах місцевою радою затверджені різні ставки податку. В умовах 2013 року верхня її межа була 11,47 грн. за 1 кв.м житлової площі.

Але для елітного житла площею понад 240 кв.м (квартири) і понад 500 кв.м (будинки) ставка податку становить 30,97 грн. за 1 кв.м житлової площі. Знову ж таки, якщо брати всю суму на рік, то впевнений, що для людей, котрі володіють такою нерухомістю, це не буде дуже накладно.

Когось звільняють від цього податку?

— Серед пільговиків є лише багатодітні родини та прийомні сім’ї, в яких виховується троє і більше дітей. При цьому пільга діє тільки на один об’єкт на сім’ю. Не оподатковуються також житлові об’єкти, які перебувають у власності держави або територіальної громади, будівлі дитячих будинків сімейного типу, гуртожитки та дачні (садові) будинки. Але знову ж — не оподатковується лише один дачний (садовий) будинок на одного платника.

Чи буде оподатковуватися площа літньої кухні та підвалів, підсобних приміщень?

— Згідно з чинними на сьогодні нормами Податкового кодексу, оподатковується лише житлова площа, тобто площа кімнат без урахування площі кухні, підвалів тощо.

Іноземці також платитимуть?

— Так, іноземці, які мають у власності житло в Україні, платитимуть податок на нерухомість на загальних підставах.

Пане Василю, чи можна вже сьогодні прогнозувати, скільки коштів до місцевих бюджетів надійде від цього виду податку?

 — Ще досить важко назвати точні цифри, бо бази даних опрацьовуються. Але, за нашими прогнозами, це близько 2 млн. грн. на рік. Це, наголошую, лише прогнозовані дані.

Поясніть, будь ласка, як кожен з нас дізнається, скільки, як і коли треба сплатити за свою нерухомість?

— До 1 липня поточного року кожен платник має отримати від місцевого органу податкової інспекції повідомлення про річну суму податку на нерухоме майно та платіжні реквізити. Сплатити податок слід упродовж 60 календарних днів з дати вручення повідомлення.

Звичайно, що у перший рік адміністрування цього податку виникатиме багато запитань. Зокрема, через можливі неточності у реєстрі майна, який ми торік отримали від інвентарбюро. Для того, щоб уникнути будь-яких непорозумінь, слід звернутися за консультацією до податкового органу за місцем проживання або ж до обласного консультаційного центру ДПС у Закарпатській області. Після звірки фактичних даних із даними, які є у податковому органі, проблему буде знято. Зрештою, ми всі маємо розуміти, що, коли з’являється щось нове, має пройти певний період адаптації.

За несвоєчасну сплату податку на нерухомiсть передбачено штрафнi санкцiї?

— Так. Штрафні санкції становлять 10% від суми всього податку, якщо не сплатили його впродовж 30 днів. Коли затримка більше ніж на 30 днів, то штраф становитиме вже 20% від суми податку.

Знаю, що зазнав змін і податок з купівлі-продажу транспортного засобу…

— Раніше, нагадаю, не було пільг при продажу навіть першого автомобіля — такий дохід оподатковувався за ставкою 1%. А із 1 січня 2013 року продаж першого легкового автомобіля чи мотоцикла (мопеда) впродовж року взагалі не оподатковується податком на доходи. Щодо продажу другого, третього і т.д. транспортного засобу, то, як і раніше, такий дохід оподатковується за ставкою 5%.

Я вважаю, що цей законодавчий крок багато в чому спростив сам процес продажу автівок.

На початку нашої розмови ви згадали про зміни у декларуванні доходів. Що нового маємо тут?

— По-перше, державним службовцям уже не потрібно подавати декларацію до податкової інспекції, як це було торік. Вони повинні до 1 травня подати податкову декларацію про майновий стан і доходи, отримані за 2012 рік, до органу ДПС за місцем реєстрації, але виключно у тих випадках, коли отримано доходи, що підлягають декларуванню (інвестиційний прибуток, оренда майна, спадщина тощо). Якщо ж такі випадки відсутні, подавати податкову декларацію не потрібно. Але всі державні службовці зобов’язані щороку подавати до 1 квітня за місцем служби декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік. Як бачимо, минулорічне нововведення не прожило й року.

Не потрібно тепер також подавати декларацію про доходи громадянам, які у 2012 році отримали спадщину, яка оподатковується за нульовою ставкою, або продавали рухоме, нерухоме майно чи отримували дарунок, якщо при нотаріальному посвідченні договорів було сплачено податок. А ті, хто отримував доходи не від одного роботодавця, мають подавати декларацію про доходи лише в тому випадку, якщо загальна сума нарахованих доходів за рік перевищує 120 мінімальних зарплат, а це більше 128760 грн. за минулий рік.

До речі, нагадую, що подати декларації тим, хто зобов’язаний задекларувати свої доходи, слід до 1 травня 2013 року. Ті ж, хто бажає скористатися правом на податкову знижку за 2012 рік у зв’язку з витратами на навчання, страхування тощо, можуть це зробити до кінця цього року.

Розмовляла Надія САРАНА, газета "Новини Закарпаття".


11:20 19.02.2013
Переглядів: 102


Також читайте:

Юридичні особи на Закарпатті цьогоріч заплатять понад 200 тисяч податку на нерухомість

Податкова: Розпочати бізнес на Закарпатті стало простіше

Закарпатським підприємствам з іноземними інвестиціями повернули ПДВ

В Ужгороді податківці знайшли підпільне сховище

Підприємцям Ужгорода нагадали про останній день

Коментарi

Усi коментарi

Додати коментар

Iм'я
Коментар
Код

Незабаром на Закарпаттi

Що, де, коли на Закарпатті у березні >>>

Останні дні зими та перший день весни закарпатців розважатиме КВН >>>

У міжнародний день жінок у Берегові дегустуватимуть вино >>>

Напередодні жіночого свята в Ужгороді обиратимуть міс >>>

Одеські художники покажуть в Ужгороді «Європейські подорожі» >>>

До річниці проголошення Карпатської України відбудеться V відкритий фестиваль-конкурс стрілецької пісні "Красне поле" >>>

"Бліц" привезе в Ужгород "Каракулі" >>>

«Брати блюзу» дадуть концерт в Ужгороді (ОНОВЛЕНО) >>>

Вiдпочинок, туризм
Санаторii, оздоровлення
Дiлове Закорпаття Курси валют


redtram