Публiкацii
 

Всеукраїнський референдум: народне волевиявлення чи засіб маніпуляції народом?

foto

Днями Президент України підписав закон «Про всеукраїнський референдум». Парламент ухвалив його 6 листопада в редакції першого читання. Опозиція виступає проти цього закону, і має намір звернутися в Конституційний суд для його скасування. Думки експертів і політиків щодо необхідності такого документа і його важливості збігаються, а от про наслідки застосування кардинально розходяться...

Ми спробували розібратися у ситуації.

Що пропонується?

Закон визначає поняття та предмет всеукраїнського референдуму, його основні принципи, законодавчі обмеження щодо проведення.

Зокрема, пропонується розрізняти конституційний, ратифікаційний, законодавчий і загальний всеукраїнські референдуми, а також унормувати, що за народною ініціативою можуть бути проведені всеукраїнський референдум щодо прийняття нової редакції Конституції України, законодавчий референдум, у тому числі з метою скасовування окремих законів України.

Також законом встановлюються підстави і порядок призначення всеукраїнського референдуму про внесення змін до Конституції України, всеукраїнського референдуму про зміну території України, проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою; врегулювується право громадян вимагати проведення всеукраїнського референдуму; процедуру утворення та реєстрації ініціативних груп з всеукраїнського референдуму; порядок і строки збирання підписів ініціативними групами; процедуру передачі підписних листів до Центральної виборчої комісії та перевірки дотримання порядку збору підписів на підтримку ініціативи щодо проведення всеукраїнського референдуму, оформлення підписних листів та підрахунку підписів тощо.

У пояснювальній записці до законопроекту "Про всеукраїнський референдум" зазначається, що він розроблений з метою врегулювання правовідносин, пов'язаних із ініціюванням, призначенням, підготовкою та проведенням всеукраїнського референдуму згідно з нормами Конституції України, усунення невідповідностей Закону України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми"

Перший крок до більш досконалої демократії?

На думку політика і юриста Віктора Медведчука, яку він озвучив у відеозверненні  на сайті «Український вибір», ухвалений закон має переваги і недоліки.

За його словами, хоча парламентом прийнятий не той закон про всеукраїнський і місцевий референдуми, який пропонує «Український вибір», але «це перший крок на шляху до кінцевої мети — прийняття законодавства, яке змінює відносини між владою і громадянином, між владою і суспільством у цілому».

«До нового закону є маса юридичних питань. Однак, частково в цьому законопроекті, а він вже став законом, є й наші ідеї. Вони у зародковому варіанті, вони тільки на початку, вони дають відповіді лише на кілька запитань, хоча і стратегічних», — заявив Медведчук, додавши, що буде і надалі домагатися того, щоб законодавча база у цьому питанні вдосконалювалася.

Політик також сказав, що стара версія закону про референдуми давала можливість владі ігнорувати незручні для неї ініціативи. Саме так, наприклад, сталося зі спробами провести референдум з приводу вступу в НАТО чи в Єдиний економічний простір з Росією, Білоруссю і Казахстаном у 2005-2007 рр. За словами Медведчука, у новому законі можливості для влади зірвати референдум збереглися: «Сьогодні з боку влади можуть бути ті чи інші дії, які здатні зупинити будь-який референдум. Так бути не повинно».

В.Медведчук вважає, що, незважаючи на недоліки, новий закон є кроком вперед. При подальшому вдосконаленні він може лягти в основу демократичних перетворень в країні. «Будемо рухатися вперед, будемо працювати, будемо домагатися підтримки мас, суспільства в Україні, щоб закон, який запропонував «Український вибір», був прийнятий і набув чинності. Ми над цим продовжуємо активно працювати», — додав політик.

Інструмент маніпулювання?

З допомогою цього, переконаний політолог, керівник Закарпатського інституту політичних досліджень Віктор Пащенко, влада зможе маніпулятивно «проводити» ті чи інші вигідні їй рішення, прикриваючись волею народу.

Згідно із прийнятим законом, на референдумі можуть вирішуватись серйозні питання життя і курсу країни, наприклад, питання зміни Конституції або внесення змін до неї, та й навіть питання зміни території України. Прийнятий закон у нинішній його формі – «зовсім не така проста річ, як про неї говорять, і, в принципі, несе величезні загрози для держави», — каже Віктор Пащенко.

«За цим законом, рішення, прийняте на референдумі, має пряму дію – воно не передбачає голосування і схвалення у парламенті, як це було колись і як би мало бути. Закон провели під гаслом демократії. Але потрібно пам’ятати, що насправді саме через референдуми робились в історії найбільш жахливі і недемократичні речі. Через референдуми прийшов до влади і отримав необмежені повноваження, а потім узагалі скасував парламент як такий, Адольф Гітлер. Саме через референдум фактично продовжив довічно своє президентство «останній європейський диктатор сучасності» Олександр Лукашенко. Через референдуми прийшли до влади диктатори у Туркменії й інших республіках Середньої Азії», – нагадує політолог.

За його словами, є небезпека того, що закон про референдум може використовуватись як інструмент маніпулювання. Недарма по всій Україні впродовж останніх пів року висить реклама Медведчука про те, що «країною керуєш ти, а не ті, кого ти обрав». Питання, які влада не матиме змоги проголосувати у парламенті за відсутності необхідної більшості, вона, згідно з цим законом і за певних «прописаних» в ньому умов, зможе виносити на всенародний референдум. Відтак, за належної агітації і «прикрашання», на тлі загальної інертності й тотальної зневіри суспільства, потрібні владі питання будуть голосуватись нібито й всенародно, а насправді – маніпулятивно.

«Це той інструмент єзуїтського маніпулювання, коли можна, наприклад, винести на референдум прийняття нової Конституції. Немає в парламенті необхідної кількості людей для голосування? Ну, і не треба – на всенародне голосування… Або, наприклад, проголосували, що В.Янукович буде довічним президентом, і все, більше нічого непотрібно. Це закон. З таким самим успіхом можна через референдум ставити діагноз людині. Кожною справою повинні займатися фахівці», – стверджує Віктор Пащенко.

Додає, що за такою ж схемою Верховна Рада перетворюється у декоративний орган, а в майбутньому взагалі може бути розпущеною, якщо не влаштовуватиме владу. Тим більше, що поспішне голосування закону Верховною Радою ще цього скликання не може не насторожувати. Це означає, що не було впевненості, що закон буде проголосований парламентом нового складу. Відтак, провели його вже, і в принципі, якщо владі новий парламент теоретично не подобатиметься, питання розпуску і взагалі ліквідації його як інституту може виноситись на референдум.

Віктор Пащенко каже, що наразі до цього закону у суспільстві досить легковажне ставлення, хоч час бити на сполох. Депутати від опозиції, займаючись виборами, «прошляпили» ухвалення цього закону. А саме його прийняття і в такій редакції підтверджується біблійне «благими намірами встелена дорога до пекла».

На думку політолога в ухваленні закону абсолютно немає жодного позитиву. Попередній закон також регулював проведення референдумів, але їхні результати втілювалися в життя через рішення парламенту і це нормально. Складається враження, що Президент не розуміє загроз для держави, які несе з собою підписаний ним закон. Універсальний референдум, за словами В.Пащенка, – це вибори під час яких змагаються різні політичні сили з різними програмами, а люди обирають.

До сказаного можна додати, що народ України має право обирати форму правління, керівників держави, спосіб життя. Усе це зафіксовано в Конституції. Однак, навіть останні парламентські вибори ще раз засвідчили, що в нас й досі часто важливо не те як обирають, а хто рахує голоси. Чи не станеться так само й з референдумами? Питання далеко не риторичне.

Петро ПОЛІХА.


11:13 30.11.2012
Переглядів: 16


Також читайте:

В Ужгороді міліція переслідує ініціаторів рефорендуму про недовіру Президенту та ВР

Міський голова Ужгорода відмовив б’ютівцям у референдумі

Ужгородські б’ютівці вже готові провести референдум

Коментарi

Усi коментарi

Додати коментар

Iм'я
Коментар
Код

Незабаром на Закарпаттi

Події та розваги на Закарпатті у грудні >>>

В Ужгороді відбудеться першість області з плавання >>>

На Закарпатті проведуть конкурс на право розпоряджатися майном, яке переходить у власність держави >>>

В Закарпатській ОДА покажуть фотовиставку про туберкульоз >>>

В Ужгороді відбудеться загальноєпархіальний форум православної молоді >>>

Львівські художники демонструють свою творчість в Ужгороді >>>

Угорці проведуть у Виноградові благодійний концерт >>>

У Хусті будуть фестивалити самодіяльні театральні колективи >>>

Студія сучасного танцю «Бліц» запропонує глядачам "Імбирний чай та інші радощі" >>>

Вiдпочинок, туризм
Санаторii, оздоровлення
Дiлове Закорпаття Курси валют


redtram