Публiкацii
 

«Солодке» життя

foto

залежить від того, що ми їмо та в якій кількості...

Чимо людей, чого «гріха» таїти, люблять побалувати себе солоденьким. Особливо на свята, під час гостин, або з друзями у кафе. Це смачно і приємно. До тих пір, поки цукор не почне залишатимя у крові, а лікар напише діагноз. Як уникнути неприємностей, пов’язаних з надлишком цукру в організмі ми розпитали лікаря-ендокринолога Ужгородської міської поліклініки Наталію Гаврош.

Наталіє Вікторівно, від чого підвищується рівень цукру в крові?

— Усім добре відомо ще зі шкільної парти, що глюкоза (або цукор) — це вуглевод, який є джерелом енергії для нашого організму, особливо для роботи головного мозку. Глюкоза в кров надходить з їжею. Практично всі продукти містять глюкозу або речовини, які в організмі перетворюються на глюкозу (фруктоза, крохмаль). Рівень цукру в крові підвищується при надлишковому вживанні в їжу продуктів, багатих на вуглеводи.

Іншою причиною збільшення рівня глюкози в крові є інсулінорезистентність (нечутливість клітин нашого організму до інсуліну), яка не дає можливість інсуліну дати команду клітинам (мозку, м’язів і печінки) засвоїти глюкозу і тим самим понизити рівень цукру. Інсулінорезистентність часто зумовлена надлишковою вагою.
Третім механізмом підйому рівня цукру крові є викид глюкози печінкою, яка завжди має запас цієї речовини у вигляді глікогену. При порушенні вуглеводного обміну, печінка додатково викидає глюкозу в кров.

Наскільки небезпечним є надлишок цукру в крові?

— Надлишок глюкози в організмі починає діяти, як отрута. Глюкозотоксичність характеризується негативним впливом підвищеного рівня цукру крові на всі тканини та клітини організму. Уражаються судини, нервова система, шкіра, очі, серце, головний мозок, статеві органи. Нема жодного органа, який би не був уражений при гіперглікемії (підвищеному рівні цукру в крові). Першими уражаються дрібні судини і нервові закінчення, відтак розвиваються судинні ускладнення зі сторони очей (погіршення зору, розвиток катаракти і сліпоти), нирок (діабетична нефропатія зі зниженням функції нирок), нижніх та верхніх кінцівок (синдром діабетичної стопи, який часто проявляється болями в ногах, особливо вночі, їх оніміння, печія, поява трофічних виразок).

Часто гіперглікемія супроводжується підвищенням артеріального тиску від чого може розвинутись інсульт, інфаркт, тощо.

Наскільки поширеним є цукровий діабет?

— Хронічна гіперглікемія, яка зумовлена відносною або абсолютною інсуліновою недостатністю — це і є всім добре відоме ендокринне захворювання під назвою цукровий діабет. До кінця причини виникнення цукрового діабету досі не вияснені. Однак доведено, що діабет виникає під впливом різних факторів: спадкова схильність, надлишкова вага, стреси, малорухливий спосіб життя, неправильне харчування, похилий вік.

Цукровим діабетом хворіє понад 6% населення планети. В Україні офіційно зареєстровано понад мільйон триста тисяч хворих. За неофіційними даними кількість хворих значно перевищує цю цифру і сягає двох мільйонів. В Ужгороді офіційно на обліку перебуває 5007 хворих на цукровий діабет.

Як проявляються симптоми недуги?

— Часто постановка діагнозу «цукровий діабет» є абсолютною несподіванкою для пацієнта. Більшість хворих не надають значення появі сухості в роті і на шкірі, зуду, частому сечовипусканню, появі спраги. Ці симптоми розцінюються хворим, як «вікові зміни», або прояви інших захворювань. Тому часто виявлення в крові чи сечі підвищеного цукру, а інколи навіть і ацетону, відбувається коли хворий звертається до кардіолога, уролога, хірурга, окуліста або навіть при госпіталізації з приводу інфаркту чи інсульту. Таким чином, часто хворий потрапляє до ендокринолога через кілька років з моменту виникнення захворювання, уже в тій стадії, коли є значні ускладнення діабету.

Як діагностують цукровий діабет?

— На основі скарг пацієнта та лабораторних показників. Із скарг найбільш характерними є: сухість в роті, спрага, підвищений апетит, безпричинне зниження ваги та зору, втомлюваність, погане загоювання ран, гнійничкові ураження шкіри, свербіж, грибкові ураження, зниження потенції у чоловіків. Інколи симптоми можуть бути відсутні, тому лікарі орієнтуються за лабораторними показниками.

Що робити, коли діагностовано недугу?

— Перш за все дотримуватися дієти: обмежити мучні вироби, виключити цукор та продукти,що містять легкозасвоювані вуглеводи: газовані напої, солодощі, тістечка, цукерки, особливо небезпечними є фастфуди. Більш дієвого методу, який би нормалізував цукор крові не існує. Чарівних ліків, які будуть знижувати глюкозу та вагу тіла без дотримання дієти, нема.

Слід боротися із зайвими кілограмами. Кожний «скинутий» кілограм приводить до зниження рівня цукру крові, нормалізації артеріального тиску, нормалізації рівня власного інсуліну, зменшенню ризику розвитку ускладнень, збільшенню тривалості та якості життя. Також потрібно регулярно займатися фізичними вправами.

Якщо вище перераховані методи не привели до зниження глюкози, тоді призначають цукрознижуючі препарати. Вибір ефективних цукрознижуючих засобів, їх дози, комбінації може підібрати тільки лікар-ендокринолог.

Розмовляв Петро ПОЛІХА.


11:28 01.06.2012
Переглядів: 970


Також читайте:

Закарпатські депутати просять у Києва програми

На Закарпатті медичний чиновник привласнив понад 400 тис. грн

Головний медик Закарпаття розкаже як цьогоріч працюють його підлеглі

Іршавській райлікарні подарували інвалідні візки

На Закарпатті першими створили службу паліативної допомоги

Коментарi

Усi коментарi

Додати коментар

Iм'я
Коментар
Код

Прес-анонси
Незабаром на Закарпаттi

Фестивалі та культурні заходи на Закарпатті >>>

Вiдпочинок, туризм
Санаторii, оздоровлення
Дiлове Закорпаття Курси валют


redtram