Публiкацii
 

«Небезпеки для нашого суспільства біженці не становлять»

foto

Цих людей ми все частіше зустрічаємо на вулицях наших міст. Не помітити їх неможливо — темношкірі чоловіки, жінки в екзотичному яскравому вбранні — надто вирізняються у натовпі українців. Хтось їх сприймає спокійно, хтось з насторогою або й боязко. Проблема мігрантів, біженців все більше торкається нашого суспільства, особливо прикордонного Закарпаття. Про неї ми й вирішили розпитати начальника управління у справах біженців Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області Миколу ТОВТА.

Миколо Миколайовичу, чи убезпечене наше суспільство від можливих негативних проявів з боку іноземців?

— За останні півтори десятиліття я не пригадую ситуації, коли ці люди створювали б якусь небезпеку для нашого суспільства. На Закарпатті не зафіксовано агресивних проявів зі сторони біженців. Якщо якісь дрібні інциденти й траплялися, то дуже рідко. Навпаки, протиправні дії стосовно цих людей частіше скоюють наші співвітчизники. У цьому питанні слід бути дуже виваженими, хоча міграція, безумовно, несе в собі певні загрози. Особливо нелегальна, яка може використовуватися злочинними угруповуваннями для переправки наркотиків чи зброї тощо. Але ці загрози не повинні зменшувати можливості для осіб, які потребують притулку, біженців. Це різні речі.

Безумовно, людям властиво боятися усього чужого, але мовою ворожнечі ми нічого доброго не досягнемо. Тому мусимо сприйняти ситуацію такою як вона є у світі. Якщо людина дійсно потребує захисту і має прагнення залишитися в Україні, їй слід створити умови для самодостатності, щоб вона приносила користь нашому суспільству і державі. В іншому разі будемо отримувати якраз ті негативні наслідки про які йшлося.

В Україні створено такі умови? Який статус нині в Україні мають шукачі притулку і чи забезпечені їхні права?

— Ми над цим працюємо. Нормативна база за останні два роки значно удосконалена, ухвалено новий закон про статус біженців, внесено зміни до інших законів, створено нову державну міграційну службу. Однак, ще дуже багато треба зробити на практиці, аби законодавчі новації працювали. Важливо створити «двосторонній» рух: прагнення людини інтегруватися в наше суспільство і можливості та дії держави створити їй для цього умови. Мова про працевлаштування шукачів притулку, соціальне житло. З цим маємо проблеми.
Нині на Закарпатті діє Пункт тимчосового розміщення біженців, два корпуси якого розміщені у Мукачеві і Перечині. Ще один є в Одесі. Звичайно, що для такої великої країни як наша, цього недостатньо. А оскільки біженці не мають можливості стабільно заробляти і винаймати житло, то ці пункти перенавантажені, там немає змінюваності людей. Фактично у них проживають одні люди, які залишають помешкання лише у разі виїзду за межі області чи країни по програмі Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Бувають випадки, коли змінюється ситуація в країні біженця, зникає загроза і людина добровільно повертається на батьківщину.

Як вирішується проблема працевлаштування біженців, адже їм потрібно на щось жити?

— Серед проблем, із якими стикаються шукачі притулку в Україні – до отримання ними остаточного рішення щодо прохання про захист, — проблема працевлаштування є найгострішою. Як допомогти цим людям, які в силу обставин опинилися у вкрай вразливому становищі, саме днями обговорювали днями у ході робочої зустрічі радника з правових питань Регіонального представництва Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Україні, Білорусі та Молдові Армена Едгаряна з начальником Головного управління Держаної міграційної служби в Закарпатській області Ігорем Михайлишиним, Мукачівським міським головою Золтаном Ленд’єлом та директором обласного центру зайнятості Юрієм Фущичем.

Йшлося про те, що реалізація шукачами притулку права на працевлаштування нарівні з правом на навчання, медичну допомогу міститься у новому Законі України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту». Тому органи виконавчої влади, місцевого самоврядування повинні сприяти цим людям у дотриманні їх законних прав. До речі, присутній на зустрічі директор ТзОВ «Флекстронікс- Мукачево» Тарас Петрина зауважив, що їхнє підприємство готове бачити шукачів притулку серед своїх працівників. До того ж те, що переважна більшість цих людей вільно володіють англійською мовою, є для підприємства з іноземними інвестиціями додатковою мотивацією при працевлаштуванні. Учасники зустрічі домовилися ухвалити відповідний протокол намірів та доручити експертам кожного відомства відпрацювати детальний механізм реалізації цих намірів у відповідності з Кодексом законів про працю України та іншими нормативно-правовими актами.

Скільки біженців нині є на Закарпатті?

— Офіційно у нас зареєстровані 35 осіб. Проте це не означає, що вони живуть на Закарпатті. Є такі, що виїхали в інші області, або за кордон. Загалом на території області, переважно в Ужгороді, Мукачеві і Перечині, нині проживає близько 130 осіб, що звернулися за захистом в Україні. З них 56 подали заяви до підрозділів міграційної служби краю цьогоріч. У Пункті тимчасового розміщення біженців у Мукачеві та Перечині проживають 54 іноземні мігранти, в тому числі 24 дитини, з яких 5 без супроводу дорослих. Найбільше біженців маємо із Сомалі та Афганістану.

Яким чином перевіряєте осіб, що просять притулку, адже серед них можуть бути кримінальні злочинці?

— Перевіряємо усіх, хоча питання ідентифікації доволі складне, бо, як правило, люди до нас потрапляють без документів. Це логічно, бо особи, які втікають від переслідування, часто свідомо не беруть з собою документи, аби їх не упізнали. Відсутність документів за міжнародним правом не позбавляє особу, яка звертається за захистом, права отримати притулок. Процедура перевірки і оформлення документів триває близько шести місяців. Якщо ж особа не згідна з ухваленим рішенням і звертається до суду, то процес може тривати й до трьох років. Даємо запити у МВС, СБУ, деколи людина сама через родичів, інтернет отримує копії документів. Не звертаємося лише у посольства, бо в її країні можуть почати переслідувати родину біженця. Тобто використовуємо усі наявні засоби, аби перевірити особу і чи каже вона правду, що дійсно потребує притулку.

А випадки відмов у наданні статусу біженця були?

— Безумовно і досить багато. Особливо коли діяв старий закон і під статус біженця не підпадали економічні мігранти. Тоді статус біженця надавали лише близько 3% тих, хто звертався до нас. Новий закон розширив коло осіб, яким може бути наданий статус біженця, однак якою буде тенденція поки сказати важко. Висновки зможемо робити десь наприкінці року.

Розмовляв Петро ПОЛІХА.


08:45 01.06.2012
Переглядів: 1006


Також читайте:

Іноземні біженці на Закарпатті поширюють наркотики

Очільник Закарпаття виправдовувався перед представником комісара ООН за нелегалів

Коментарi

Усi коментарi

Додати коментар

Iм'я
Коментар
Код

Прес-анонси
Незабаром на Закарпаттi

Фестивалі та культурні заходи на Закарпатті >>>

Вiдпочинок, туризм
Санаторii, оздоровлення
Дiлове Закорпаття Курси валют


redtram