Публiкацii
 

Різдво по-реформатськи

foto

Стримане зовні, це свято у протестантів таке ж яскраве й величне, з багатим столом, колядками й подарунками

Сьогодні, 25 грудня, християни святкують Різдво Христове за Григоріанським календарем. Коли ведемо про це мову, зазвичай згадуємо римо-католиків, забуваючи, чомусь, що цього дня народження Спасителя відзначають й протестанти. Особливо важливим це є для нашого краю. 108 реформатських громад Закарпаття, котрі нараховують 120 тисяч членів, є третьою за чисельністю християнською общиною нашої області. Вона веде свою історію з середини ХVІ століття, коли 1546 року була створена перша протестантська громада в Ужгороді. Нині на Закарпатті реформатська церква має 3 гімназії, 2 будинки для сиріт, центр з реабілітації хворих на алкоголізм, поліклініку, аптеку, у містах і селищах - дармові кухні. При реформатській церкві Ужгорода діє відомий на всю область церковний хор та працює церковна бібліотека з угорською та  українською літературою.

Загалом ¾ закарпатських угорців – реформати. Втім, церкву не можна назвати етнічно угорською. Прихожанами реформатських храмів нині є чимало українців та представників інших національностей, тому й богослужіння у містах проводяться  угорською та  українською мовами. Напередодні Різдва «Новини Закарпаття» навідалися до реформатського храму обласного центру. Отець Янош Гейдер , попри передсвяткові турботи, люб’язно погодився розповісти нашим читачам про спільне у відзначенні Різдва вірниками різних конфесій та особливості святкування цього величного свята громадою реформатської церкви.

-- Спільне в усіх християн різних конфесій – особливе ставлення до цього свята, сама думка про нього. Реформати так само, як і вірники інших конфесій цього дня читають Євангеліє про народження Господа Ісуса Христа, яке свідчить, що Бог через народження свого Сина захотів повернути втрачених Адама і Єву, а в їхніх особах усе людство. Новий Заповіт свідчить про виконання Богом обіцянок, які Він дав людству у Старому Заповіті. Народження Христа – свідчення, що обітниця збулася. Вірники Реформатської церкви у перший і другий дні свята традиційно приходять на богослужіння у храм. Втім, у нас не дуже, на відміну від католиків чи християн східного обряду, практикується нічне богослужіння. Пов’язано це, передусім, що особливо у містах людям важко пересуватися в такий час. Але обовְ’язково увечері напередодні Різдва у храмі збирається громада на богослужіння. До речі, у нашому храмі воно відбувається спершу українською потім угорською мовами. На цей вечір готують виступи церковні хори, які славлять Господа, діти показують віфлеємські сценки (Вертеп). У містах це робимо у храмах, а в селах і досі діти з дорослими ходять з піснями від будинку до будинку. Я, окрім Ужгорода, служу у Тарнівцях, тож там після богослужіння, яке закінчується десь о 9 год. вечора, усією громадою ходимо по хатах, прославляючи Бога.

-- Все ж, напевно, найбільші торжества відбуваються власне на Різдво, 25 грудня?

-- Безперечно. Маємо цього дня урочисте богослужіння, пов’язане з переломленням хліба – Євхаристією. У нашій церкві це таїнство здійснюється лише на великі свята з тією метою, щоб воно не здевальвувалося. Звичайно маємо читання Святого Письма й розповідь про історію народження Спасителя. Усвідомлюємо, що Бог у Різдво спустився на рівень людини, виявив до неї свою любов, однак, ми не завжди цінуємо цей дар.

-- На Закарпатті поряд живуть вірники інших конфесій. Як з ними спілкуєтеся під час свята?

-- Я родом з Вишкова і знаю, що наші односельчани відзначають Різдво спільно. Так само й в Ужгороді, де майже 95% сімей -- змішані. 25 грудня українці приходять до угорців, співаючи колядок (своїх, чи хто знає угорську, -- наших), натомість угорці 7 січня йдуть в гості до українців також прославляючи Різдво і вітаючи сусідів зі святом. Завжди маємо пам’ятати, що свято боговтілення є знаком того, що Бог полюбив людину, тим самим заповівши й нам любити один одного. Наша церква дуже демократична, ми не змушуємо людей зрікатися своєї конфесії, водночас запрошуємо усіх бажаючих прийти до нас.

-- У католиків і християн східного обряду є певні приготування до великих свят, їх відзначення: дотримання посту, кількість обов’язкових страв на святковому столі тощо. А як готуються до Різдва і відзначають свято вірники-реформати?

-- Готуватися до Різдва ми починаємо з початком церковного року – адвенту, тобто за 4 тижні перед Різдвом. Щотижня в цей час запалюємо по одній свічці. Традицію започатковано у ХІХ столітті й нині також католики її дотримуються, хоча відомо, що була вона й у перших християн. Це час посту.

-- Тобто реформати також тримають піст?

-- Так. Але ставлення до нього трішки інше. До прикладу, у цей час не одружуються. Також під час богослужінь особливо наголошується на виконанні Божих обіцянок людині: 1-й -- прихід Господа – Різдво, 2-й – має прийти в твою душу, 3-й – зустріч з Богом наприкінці життя, 4-й – Спаситель прийде судити живих і мертвих, відновить істину, царство своє і знову об’єднає людину з Богом.

У цей час наші вірники можуть й утримуватися від вживання певних страв, але це добровільний вибір людини. У протестантизмі більше наголошується на духовній стороні посту. Якщо ж живеш для задоволення шлунка, а Різдво – це привід нагулятися, напитися й наїстися – це не справжнє свято. Справжнім воно буде, коли після посту, перевіривши себе ти отримуєш свято радості й очищення.

-- Отче, ви, вочевидь, після богослужіння відзначатимете Різдво у сімейному колі. Які страви будуть у Вас на святковому столі?

-- У нашій церкві немає канонів щодо кількості й визначених страв. Реформати готують найкращі святкові страви. Традиційними є угорські калачі з маком і горіхами. А далі – голубці, різноманітні салати, відбивні, котлети, холодець, курячий бульйон тощо. У нашій сім’ї готуємо ті страви, які ще батьки готували на свято. Хоча у кожному регіоні є свої особливості й свої улюблені страви. Та дуже важливою є традиція на Святвечір завітати до найрідніших близьких людей і привітати їх. При цьому співаються старі традиційні гімни (колядки), гостей запрошують до столу.

-- Знаю, що Реформатська церква провадить велику благодійну роботу. Різдво не буває без подарунків. Традиція дарувати подарунки у цей час присутня й серед ваших вірників?

-- Звичайно. Лише у нас вважається, що обдаровує Господь Ісус Христос, а не, скажімо, Дід Мороз чи Санта Клаус. У сім’ї один одному робляться маленькі подарунки. Традиційно й у церкві на Святвечір даруємо подарунки дітям. Цьогоріч приготували 200, гадаю буде доста (сміється). З Перечинського інтернату до нас мають приїхати діти – їм також приготували сюрпризи. Маємо й програму під назвою «Коробка з-під взуття». У пакунок розміром з коробку вкладаємо подарунки для малечі з сиротинців і багатодітних сімей. У такий спосіб намагаємося показати, що добре, коли людина не тільки отримує подарунок, але й віддячує ближньому, бо якщо Бог дав мені, то треба поділитися радістю.

-- Що б Ви хотіли побажати закарпатцям до Різдва?

-- Найперше – миру з Богом і миру між людьми. Все інше – немочі, бідність, біль -- можна перебороти. Бажаю усім краянам благословенних Різдвяних свят і Нового року, щоб він приніс усім добро. Бажаю усвідомлення того, що усі багатства й таланти ми отримали від Бога. Якщо зрозуміємо це, не будемо горді, заздрісні, а будемо вдячні Господу і один одому. Тому бажаю, щоби думки про мир і Господнє благословення прийшли до наших сімей, щоб кожну домівку на Закарпатті і кожне серце наповнило щастя.

Автор висловлює подяку Єлизаветі Йосипівні Лях за сприяння у підготовці цього матеріалу. Веселого Різдва і щасливого Нового року!


14:04 25.12.2010
Переглядів: 34


Також читайте:

Міський голова Мукачева побажав землякам у новому році приємних несподіванок

Програма новорічно-різдвяних святкувань у Мукачеві

Пекар з Іршавщини влаштувала новорічне свято для обездолених дітей

Новорічно-різдвяні фестивалі та атракції Закарпаття

ХРИСТОС НАРОДИВСЯ - СЛАВІТЕ ЙОГО!

Коментарi

Усi коментарi

Додати коментар

Iм'я
Коментар
Код

Прес-анонси Незабаром на Закарпаттi

Новорічно-різдвяні фестивалі та атракції Закарпаття >>>

Узимку на Закарпатті теж будуть фестивалі >>>

Програма новорічно-різдвяних святкувань у Мукачеві >>>

Вiдпочинок, туризм
Санаторii, оздоровлення
Дiлове Закорпаття Курси валют