Публiкацii
 

Михайло КІЧКОВСЬКИЙ: «Головне, аби новообрані депутати не забули обіцянок, які нині дають своїм виборцям»

foto

Голова Закарпатської обласної ради вважає союзниками всіх, хто працює на благо людей

Завершується каденція обласної ради V скликання. Понад чотири роки її очолює Михайло Кічковський. «Замок» розпитав головного крайового парламентаря про роботу представницького органу, проблеми й перспективи розвитку краю, бачення нинішньої політичної ситуації в області і країні загалом.

– Михайле Михайловичу, почнімо, з події, що, без перебільшення, набула загальноєвропейського резонансу. Йдеться про міжнародну науково-прак­тичну конференцію «Сталий розвиток Карпат та інших гірських регіонів Європи», яка відбулася з вашої ініціативи в Ужгороді. Як виникла ідея цього форуму?
– Я народився в самій гірській глибинці, і на моїх очах мінялися Карпати. На жаль, не в ліпший бік. Потім, працюючи на Міжгірщині, Воловеччині, Виноградівщині, бачив, як знищується унікальна природа нашого краю, безжально губляться ліси, забруднюються потічки й річки, засмічується довкілля. Наслідки ми відчули дуже скоро. Скажімо, якщо раніше у Карпатах катастрофічні повені траплялися в середньому кожні 18–20 років, то нині – через три-чотири роки, а то й частіше! Справжнім лихом стали зсуви ґрунтів, хвороби лісу, засухи і пожежі... І це катастрофи не тільки регіонального рівня і навіть не окремої країни. Це вже проблеми глобальні. Сьогодні зрозуміло: зусиллями громади одного села, району чогось вагомого не досягти. Карпати – це сім країн Європи, і тільки спільними потугами  можемо протистояти викликам природи. Настав час не шукати винуватців, а думати, як об’єднати потенції задля збереження й розвит­ку цього чудового краю планети.

Ставши делегатом України в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи, я побачив проблему Карпат значно ширше і глибше. Карпати – це легені і серце Старого світу, і від їх «самопочуття» залежить самопочуття 20 мільйонів жителів багатьох країн. Важливо було переконатися, що конгресмени інших держав розглядають проблеми Карпат в контексті загальноєвропейському. Тоді й виник задум винести це питання на трибуну Конгресу.

На рівні краю мене підтримали численні закарпатці. На загальнодержавному – тодішній Глава Адміністрації Президента України Віктор Балога, внаслідок чого було дано доручення Президента й затверджено розпорядження Кабінету Міністрів України. На сесії Конгресу мою пропозицію в цілому підтримали представники 47 держав – членів Ради Європи. Але ще треба було понад рік, щоб питання сталого розвит­ку Карпат внесли до пріоритетів роботи Конгресу й визначили етапи розгляду.

Лише після цього заоберталося колесо обговорення зазначеної теми, важливим етапом якого стала й наша міжнародна конференція з участю представників 18 країн. Схвалення Декларації форуму, яку на пропозицію вчених названо Ужгородською, засвідчило не лише турботу закарпатців про сталий розвиток Карпат та інших гірських регіонів, а й вагомий їх унесок у підготовку до розгляду й затвердження на сесії Конгресу Резолюції й Рекомендації з цього питання.

– Що конкретного дасть області втілення рекомендацій Ужгородської конференції та Конгресу?
– Відповів би на це запитання в таких аспектах. Перший – політичний. Конференція й схвалені нею документи підвищили міжнародний імідж нашої держави і Закарпаття зокрема. По-друге, привернули увагу урядів європейських країн не тільки до екологічної, а й економічної та соціальної ситуації в горах, до питань збереження самобутньої етнокультурної спадщини, визначили програму дальших спільних дій.

Щодо Резолюції і Рекомендації Конгресу, то втілення їх у практику відкриває реальні перспективи залучення фінансових ресурсів Євросоюзу та міжнародних організацій для розв’язання проблем сталого розвитку Карпат і Закарпаття також. Отже, принесе в майбутньому відчутний економічний і соціальний ефект. Адже документами конференції серед інших заходів пропонується: створити під егідою Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи «Екологічний гірський фонд Європи»; розробити проект комплексного просторового розвитку Карпатського регіону; ухвалити окрему програму розвитку гірського регіону «Карпатський простір» в рамках Дунайської стратегії Європейського Союзу. Це дасть змогу перетворити Карпати в туристично-рекреаційний центр Європи. Якщо це станеться (а я вірю, що саме так і буде), то діти і внуки матимуть за що нам подякувати.

– Кілька років тому з вашої ініціативи Закарпаття зав’язало тісні контакти з чеським краєм Височина. Які із запланованих проектів удалося реалізувати цьогоріч?
– Закарпатці завжди відчували до себе приязне ставлення чеського народу, як і інших дружніх країн. У 20–30-ті роки минулого століття, коли край входив до складу Чехословацької респуб­ліки, будьмо відвертими, багато було зроблено для піднесення економіки й культури Закарпаття. Ці традиції десь знаходять відбиття і в сучасному житті. Отож у лютому 2008 року ми з гетьманом Височини підписали Угоду про співпрацю між нашими краями. Вже реалізовано цілу низку спільних проектів у сфері туризму, екології, культури, освіти, соціального захисту. До прикладу, як у нашій області, так і в Чехії відбулися цікаві спільні виставки, провадився обмін художніми колективами.

2010 року крайова рада Височіни, як і в попередні роки, виділила 5 мільйонів чеських крон на реалізацію спільних проектів щодо реконструкції й ремонту більш ніж 10 бюджетних установ Закарпаття у сфері освіти, охорони здоров’я й культури. Сподіваюся, що обласна рада наступного скликання продовжить цю співпрацю.

– А які ваші плани на перспективу?
– Найголовніше для мене – продовжити реалізацію Резолюції та Рекомендації щодо сталого розвитку Карпат. Хочу, щоб саме в нас було створено міжнародну структуру, яка б узяла на себе роль організатора й контро­лера виконання цих рішень. Адже Страсбург далеко, а в горах жити нам і нашим нащадкам. Тому маємо використати всі важелі, аби добрі наміри перетворилися на конкретні справи. До того ж сьогодні українська сторона продовжує головувати у Міжрегіональній асоціації «Карпатський Єврорегіон», і маємо реальні шанси долучитися до євросоюзівських програм.

Щодо іншого, скажу одне: як усе життя працював на розвиток рідного краю, так і надалі працюватиму. А ще, напевне, знову візьму в руки журналістське перо.

– Що вважаєте знаковим для себе за час керівництва обласною радою?
– Знаковим? Кожен день роботи на посаді голови облради по-своєму важливий і знаковий. Адже другорядних справ не буває. Уже з перших днів, коли почав діяти сформований на партійній основі представницький орган, до якого увійшли представники семи політичних сил, зрозумів: без вироблення спільної платформи дій не обійтися. Тому після гострих дебатів ми схвалили «Основні програмні засади партій і блоків, представлених в обласній раді V скликання», що стало знаковою подією.

Ця платформа, звичайно, па­нацеєю не стала, але вона допо­мог­ла депутатам об’єднатися й діяти в інтересах краю, його економічного і соціального розвитку. І це при тому, що на загальнодержавному рівні після Майдану, маючи взаєморозуміння більшості народу, ми так і не стали єдиною силою, здатною позбутися зневіри й почуття меншовартості, забезпечити верховенство прав і свобод людини, її гідне життя. Натомість повернулися в старе русло боротьби за владу, гетьманство, з’ясування, хто мудріший і сильніший.
Знаковим є й те, що за час каденції на третину збільшилося число розглянутих радою питань, 2/3 яких стосувалася економічних і соціальних проблем Закарпаття. Значно зросла ініціатива, активність та організаційна роль депутатів, посилився їх контроль за виконанням – кожне друге-третє рішення розглядалося на сесіях і засіданнях постійних комісій на предмет виконання.

Пам’ятною сторінкою обласної ради нинішнього скликання стало затвердження прапора Закарпаття. А це в умовах багатонаціонального краю далося ой як непросто.

Радію, бо до обласної ради зросла довіра виборців, що є найголовнішим. На підтвердження  хоча б такий факт: якщо 2006-го до облради звернулося близько 600 чоловік, то протягом усіх наступних років ця цифра зростала удвічі-втричі, і за час цієї каденції сягає цифри понад 6 тисяч осіб. Можу впевнено сказати, що жодне звернення – усне, письмове, телефоном – не залишилося без належної уваги.

– За чим будете жалкувати?
– Жалкувати ні за чим не варто, бо час повернути неможливо, як і надолужити згаяне. Шкода, правда, насамперед за втраченими спільними можливостями використання могутнього потенціалу країни заради добробуту людей. Адже, за прогнозами світових експертів, Україна мала реальні шанси ввійти за 8–10 років до десятки економічно розвинутих країн Європи.

Що ж до Закарпаття, то не вдалося реалізувати цілу низку потрібних для області програм і рішень. Треба визнати: ми не все зробили, щоб рішення якомога повніше перетворювалися на конкретні справи. Траплялося, коли місцеві лідери політичних сил, представлених у раді, оглядалися на київських чільників і слідували їх амбіційним вказівкам чи рекомендаціям.

Сумно, що серед нас, живих, вже нема чудових людей, надійних друзів, прекрасних фахівців: депутатів Марії Діміч, Омеляна Мателешки, Михайла Турянчика і мого першого заступника – Михайла Мартина.

– На виборах 31 жовтня балотуватиметеся до облра­ди від партії Єдиний Центр. Чому саме від цієї політичної сили?
– У цьому немає нічого дивного. Це нова політична сила, на яку сьогодні в суспільстві є запит. Тут панують не сварки за лідерство, а конкретна робота, бачення перспектив поліпшення життя людей. В основі програми Єдиного Центру – економічні реформи, які мають реальне підґрунтя. Її програмні завдання чіткі, конкретні й зрозумілі простим громадянам.

Із багатьма членами партії Єдиний Центр мені випало працювати не один рік пліч-о-пліч. І завжди імпонувала їх послідовність, високий фаховий рівень, відповідальність за доручену спра­ву, чіткість у діях, єдність слова і діла. І, що найголовніше, політики Єдиного Центру йдуть до людей, до тих, кому потрібна допомога, підтримка, прагнуть конкретними справами завоювати довіру – не тільки напередодні виборів, а постійно. І хай у якому районі сьогодні запитали б, скрізь знайдемо багатьох, дуже багатьох, кому допомогли лідер партії Віктор Балога та члени його команди.

– За вирішення яких проблем краю, на вашу думку, має найперше взятися рада наступного скликання?
– Головне, щоб ті, хто прийде, не перекреслювали позитивних напрацювань попередників, а продовжили їх. Адже над стратегією розвитку, зокрема й нашої області, працюють не тільки посадовці, а й науковці. Вважаю, що насамперед слід вирішити питання забезпечення людей роботою. Це проблема з проблем. Ми вже бачимо, до чого призводить тривале заробітчанство, коли діти виростають без батьків, коли молоді люди стають там каліками, як замість годувальника додому привозять труну.

Сьогодні із заробітків повернулось багато краян. Це здебільшого молоді люди, навчені сучасних технологій. Вони хочуть і вміють працювати. Тому важливо, аби держава не втратила їх ще раз, а знайшла гідне застосування їх умілим рукам тут, на батьківщині. З цього приводу, до речі, я звертався до керівництва попереднього уряду.

Закарпаття має використовувати величезний потенціал і в туристичній та санаторно-рекреаційній сферах, і в енергетичній, добувній та переробній галузях. Слід відроджувати сільське господарство, традиційні для Закарпаття лісову й деревообробну галузі, причому – впроваджуючи нові технології, працювати над залученням інвестицій у створення високотехнологічних підприємств. Для цього потрібна цілеспрямована робота всіх гілок влади.

– Кого вважаєте союзниками й опонентами своєї політичної сили? Що хотіли б побажати їм напередодні виборів?
– Скажу так. Головне, аби новообрані депутати не забували обіцянок, які зараз дають своїм виборцям. Хоч до якої партії кандидати в депутати належать, мають пам’ятати одне: всі вони найперше – громадяни України, всі вони – жителі Закарпаття. Зрештою, на таких принципах побудовані й передвиборчі програми партій і окремих депутатів, що беруть участь у перегонах, де найголовніша мета – забезпечити повноцінний економічний розвиток Закарпаття, підвищити добробут населення. Тобто все, як у цивілізованих, демократичних державах. На жаль, у багатьох випадках, прийшовши до влади, окремі депутати, та й партії, забувають про свої програми, і їхні діла стають дуже й дуже далекими від передвиборчих обіцянок, запевнень і клятв. Це і є мої опоненти.

А союзники? Це ті політичні сили й народні обранці, котрі конкретними справами працюють на благо людей.
Побажав би всім, хто стане депутатом будь-якого рівня, одного – політичної терпимості, взаємоповаги. Ми, закарпатці, маємо зробити все для того, аби в нашому спільному домі жилося спокійно, заможно, щасливо.


19:49 15.10.2010
Переглядів: 22


Також читайте:

Найближчу неділю Сергій Тігіпко проведе на Закарпатті

НА ЗАКАРПАТТІ ВЖЕ ПІДКУПОВУЮТЬ ВИБОРЦІВ І ПОГРОЖУЮТЬ ЇМ

У день виборів на Закарпатті будуть масові заворушення біля виборчих дільниць?

Опонент Ратушняка вирішив встановити в Ужгороді "Справедливість"

Єдиноцентрист назвав виборчу кампанію в Ужгороді "боями без правил"

Коментарi

Усi коментарi

Додати коментар

Iм'я
Коментар
Код

Прес-анонси Незабаром на Закарпаттi

На Закарпатті розпочинається золота фестивальна осінь >>>

Обласний центр Закарпаття готується святкувати "дєнчик" >>>Вiдпочинок, туризм
Санаторii, оздоровлення
Дiлове Закорпаття Курси валют
  USD EUR RUB
НБУ (оф.курс) 7.9192 10.546 0.2550
0.0000 0.0000 0.0000
Ощадбанк 7.9300 10.380 0.2520
7.9720 10.650 0.2580
Укрексiмбанк 7.9100 10.480 0.2500
7.9720 10.720 0.2570
Правекс-Банк 7.9450 10.550 0.2500
7.9700 10.700 0.2600
Укргазбанк 7.9400 10.400 0.2520
7.9720 10.750 0.2600