Вiд автора
Вiд автора
11:30 13.08.2011
Петро ПОЛІХА

Хапайте землю!

Економіка України, і Закарпаття, звісно, також, навіть через 20 років від часу здобуття Незалежності залишається «недоношеною». Перш за все через те, що й досі у нас немає повноцінного легального ринку землі. Вона ж, як відомо, — найбільший скарб нації «гречкосіїв». Десятиліттями ведуться розмови про необхідність запровадження ринку землі. Та віз і нині там. Хоча нелегальний ринок діє давно і успішно. Під виглядом довгострокової оренди, зміни цільового призначення тощо українську землю значною мірою уже скупили підприємливі люди.

Масштаби корупції у цій сфері вражають. Лише цьогоріч у нашому краї прокуратура порушила 30 кримінальних справ за порушення земельного законодавства. Задоволено 281 протест на незаконні рішення виконавчих органів влади у сфері земельних відносин. До відповідальності притягнуто 62 посадові особи. Правоохоронці попередили незаконне вилучення 290 га державних і комунальних земель. Зокрема, на Перечинщині чиновники райдержадміністрації примудрилися відібрати землю в лікувального комплексу. Прокуратура порушила кримінальну справу.

А на Виноградівщині землевпорядники привласнили гроші громадян, сплачені за виготовлення технічної документації на землю. Й досі на слуху земельні афери, які роками чинилися в Ужгороді міськими урядниками. Та апогеєм земельних скандалів стало затримання працівниками СБУ керівника обласного управління земельних ресурсів під час отримання хабара. Йдеться про 8 тисяч доларів США. Наразі звинувачений перебуває під слідством. І це лише офіційна інформація, тобто вершина айсберга.

Однак, таке становище має, як не дивно, законодавче і господарче підґрунтя. В Україні й досі діє мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення, земельне законодавство прописано не чітко, що створює широке поле для різного роду зловживань. Окрім цього «державна» оранка використовується вкрай малоефективно. Це змушені визнати навіть обласні чиновники. Нещодавно голова ОДА Олександр Ледида зустрічався з керівниками закарпатських сільськогосподарських держпідприємств. Було зазначено, що з 18 тисяч гектарів сільгоспугідь державної власності в області реально використовуються лише 30%. Тому область звернулася до Президента та уряду з проханням ліквідувати 5 державних сільгосппідприємств. Процес триває.

Та важливо, що за наполяганням Президента В.Януковича, Верховна Рада цьогоріч, найімовірніше, ухвалить закон  «Про ринок землі» який дозволить вільно продавати і купувати наділи. Цього багато хто побоюється, а хтось чекає з нетерпінням. Зрештою, закарпатці, які ще піввіку тому були власниками землі, добре пам’ятають свої наділи і як купували рідненьку на зароблені за океаном гроші.

Нині ж із 451 тис. га землі сільськогосподарського призначення на Закарпатті використовується 352 тис. га. Решта — пустує. Власниками земельних сертифікатів у краї є трохи більше 122 тисячі осіб, розпайовано 160,1 тис. га землі. Середній розмір паю в області 1,3 га (на Ужгородщині, до прикладу — 2,71, по Україні — 4 га). Однак до 7% землі через дрібні наділи використовуються як дороги загального користування. Аби земля працювала ефективно, чиновники агітують за введення ринку землі та зняття мораторію на її продаж. У зоні Карпат пропонують в одні руки продавати не більше 500 га.

Кажуть, закон унеможливить спекуляції з землею (у що слабо віриться, якщо поглянути на різного роду зловживання в інших галузях господарства країни), а її ціна зросте майже вдвічі. За нинішньою оцінкою 1 га закарпатської землі в середньому коштує близько 10 тис. грн. Наступного року, за прогнозами фахівців, її вартість сягне як мінімум 17 тис. грн. Це офіційні цифри. І лише на землю для ведення сільського господарства. Таким чином загальна вартість її в області — 7 мільярдів 667 мільйонів гривень. Тієї, що нині не використовується — 1 млрд. 683 млн. грн. Отож, якщо мораторій на їх продаж буде знято і держава стане активним гравцем на ринку, можна очікувати чималих інвестицій у бюджети, кишені власників землі та… корумпованих чиновників.

У будь-якому разі, уже нині, не чекаючи офіційного ухвалення закону про ринок землі, тим хто має паї, або можливість їх отримати, слід подбати про офіційне оформлення документів. Не чекайте коли «гряне грім». Ще не розпродану землю варто взяти в руки тим, хто на ній живе і обробляє, щоб потім не стояти з простягнутою рукою перед новітніми панами.

Вперше опубліковано на сайті "Час Закарпаття"


Переглядів: 1916

( усі статті цього автора )

Коментарi

Усi коментарi

Додати коментар

Iм'я
Коментар
Код
Прес-анонси
Незабаром на Закарпаттi

Фестивалі та святкування на Закарпатті у травні >>>

На берегах Ужа відбудеться парад вишиванок >>>

На Міжгірщині відбудеться фестиваль ріплянки >>>

В Ужгороді відбудеться "День моди" >>>

На Рахівщині відбудеться «Карпатський Редик-2013» (ПРОГРАМА) >>>

На цьогорічному "Параді наречених" в Ужгороді обіцяють цікавинки і рекорди >>>

В Ужгороді відкриють дошку Масарику і пам’ятник... їжаку >>>

В Ужгороді буде виставка-ярмарок "Книга-Фест-2013" (ПРОГРАМА) >>>

На Рахівщині будуть фестивити "Берлибашський бануш" >>>

Вiдпочинок, туризм
Санаторii, оздоровлення
Дiлове Закорпаття Курси валют

Курс доллара Курс евро

redtram