Вiд автора
Вiд автора
18:56 16.04.2011
Наталія МИГАЛИНА, журналіст, депутат

І трава ТАМ таки зеленіша

Минулого тижня в складі невеликої делегації закарпатців на запрошення благодійної організації "Допомога народу України" мені випала нагода побувати в Німеччині, причому в самій німецькій глибинц - землі Баден-Вюртемберг. Вражені набралося не на одну статтю, бо, як влучно зауважила моя колегиня мали від побаченого інформаційний шок.

Проїхавши півтори тисячі кілометрів Угорщиною, Австрією, Німеччиною й Швейцарією, а потіг намотавши ще з півтисячі кілометрів Німеччиною, зробила для себі вельми неприємний висновок: вислів «Там, за бугром ( тобто за кордоном - Авт. ), і трава зеленіша» має під собою цілком реальне підґрунтя. І річ навіть не в кольорі трави, а в ставленні німців до природи. Ніде, підкреслюю, ніде, не побачила сміття, необробленого клаптика землі, нескошеної торішньої трави, ба на віть сухої бадилинки. Все доглянуте, поля буяють смарагдовою зеленню.

Земля Баден-Вюртемберг багато в чому схожа на наше Закарпаття - менш гориста, але лісів тут багато. Це туристичний (старовинні міста і безліч історичних та культурних пам'яток) і сільськогосподарський регіон (безкраї поля і сади). Місцеві бауери розводять худобу, вирощують городину й садовину. Як підтримує держава вітчизняною землероба-годувальника - окреме розмова. Жоден клаптик землі не пустує, роботи механізовані, все спрямоване на отримання максимальних урожаїв. Причому не за рахунок хімії - застосування неприродних добрив і пестицидів суворо контролюється державою. Та й самим бауерам вигідно вирощувати екологічно чисту продукцію - вона набагато дорожча.

Яскраві контрасти з нашок реальністю тут на кожному кроці. До прикладу, нікому в голову не прийде будь-де розпалити багаття - для цього є спеціально відведені місця. Про спалювання сухої трави й чагарників, від чого гинуть гніздовища птахів, комашня й дрібні гризуни, взагалі не йдеться. Ліси ретельно чистять, жодна гілочка не пропаде - все йде в спеціальні дробилки, а звідти - на опалення осель чи закладів.

Ми довго не могли второпати, що ж то за мостові переходи над трасами, зарослі чагарниками? Як ними їздять машини? Аж то, виявляється, спеціальні віадуки для переходу диких звірів через автодороги. А зарослі чагарників на них для того, аби тварини вночі не лякалися світла фар.

За таке уважне ставлення людей до природи брати наші менші віддячують довірою: на кожному кроці вздовж автобану по полях спокійнісінько пасуться косулі, зайці, фазани. Ідилія...

Німці, на відміну від нас, давно зрозуміли, що природа - це та сама гілка, на якій сидимо: і, недбало, по-споживацькому ставлячись до оточення, самі під собою її рубаємо. Це розуміння прийшло до них не так і давно, але за роки психологія простих німців кардинально змінилася. Ці основи, вже закладені на генетичному рівні й підкріплені чіткою та суворою законодавчою базою, дають свої плоди.

То що, ж потрібно, аби нарешті і в наших українських головах перемкнуло, - і ми зрозуміли, що й за порогом нашої оселі - рідний дім?

(Вперше опубліковано у газеті "Старий Замок "Паланок")


Переглядів: 67

( усі статті цього автора )

Коментарi

Усi коментарi

Додати коментар

Iм'я
Коментар
Код
Прес-анонси
Незабаром на Закарпаттi

Квітневі фестивалі та програми на Закарпатті >>>

На травневі свята в Ужгороді будуть фестивалити >>>

Закарпатська філармонія порадує шанувальників музики циклом концертів >>>

У травні на Закарпаття буде "День бика" >>>

В Ужгороді відбудеться перша передвеликодня «Мистецька толока» >>>

На Закарпатті відбудеться Проща матерів >>>

На Хустщині фестивалитимуть юні театрали >>>

Після Пасхи в Ужгороді розпочнеться "Сакура Фест-2011" >>>

Де і коли в Ужгороді можна буде освятити паску >>>

Вiдпочинок, туризм
Санаторii, оздоровлення
Дiлове Закорпаття Курси валют

Курс доллара Курс евро

redtram