Вiд автора
Вiд автора
19:13 20.11.2010
Олександр ВОРОШИЛОВ, журналіст

Війна з пенсіонерками

Ось уже понад місяць на Закарпатті триває спецоперація «Самогон» - шукають затятих виробників сивухи, штрафують, забирають апарати. У міліції кажуть, що до дій підштовхнула невтішна статистика: народ почав більше пити, причім усіляку бурду. Через це не тільки страждає здоров’я, а й зростає число злочинні, які скоюють захмелілі. Начальник закарпатської міліції, полковник Віктор Русин повідомив журналістам, що самогонникам тепер жити буде нелегко: кожен населений пункт суворо перевірятимуть на наявність «первака». За статистикою, за 8 місяців в області 511 злочинів скоєно саме через алкогольний дурман, що на 150 більше, ніж торік. Але причім тут самогонка, не розуміють селяни?

Міцні напої (40-60 %) найчастіше готують у домашніх умовах з підручних засобів - для цього згодяться фрукти, буряк, пшениця. Це давня традиція в багатьох селах. Славиться своєю слив'янкою і грушівкою Іршавщина. У селах Великий і Малий Раковець, Білках, Арданові, Осої спеціальні пристрої знайдуться чи не в кожній хаті. Місцеві жителі виправдовуються. «Це ж наша національна традиція, напій гнали діди, прадіди, а самогонні апарати передавалися у спадок у з покоління у покоління! Та й краща, і корисніша паленка, ніж горілка з магазину..."

Ось у Мукачеві довідалися, що 70-річна бабуся варить самогон не лише для власних потреб, а й на продаж. Прийшли до неї додому з санкціонованим обшуком й одразу знайшли те, що шукали. Пенсіонерка ховала товар у спальні, а гнала сивуху в дворі. Жінка второпати не могла, у чому ії звинувачують. «Ми завжди варили паленку, і покупці-сусіди все знаходились - чвертка коштує всього 7 гривень», - каже вона. Але нині на бабцю завели кримінальну справу.

Найчастіше міліціонери керуються ст. 176 Кодексу України про адміністративні порушення («Виготовлення, зберігання самогону і апаратів для його виготовлення»). Кажуть, що так наказало начальство, і тут нічого не вдієш. Не хочуть, але мусять: ідуть до своїх знайомих односельців і звинувачують їх у «злочині проти людства».

А серед «лиходіїв» переважно старенькі бабусі. У Берегові до рук правосуддя потрапила 64-літня пенсіонерка, у якої конфіскували 3,5 літри самогону й пристрій для йото виготовлення, в Хусті - 60-літня жінка, котра не встигла реалізувати 6,5 літра паленки. Попалася й 74-річна жителька Пацканьова, яка продала 6 літрів своєму сусідові. У пенсіонерки з Рахова міліція конфіскувала 50 літрів бражки…

А одного затятого самогонника навіть вирішили посадити за грати ... на п'ять років. Закарпатський суд визнав мешканця Виноградова винним у злочинах за статтею 204 Кримінального кодексу України (незаконне виготовлення, зберігання або збут підакцизних товарів). Інкримінували неодноразово засудженому закарпатцю те, що гнав оковиту з неякісної сировини.

Занепокоєні такими міліційними рейдами приватні винороби. Адже багато хто з них, зокрема й лауреати численних міжнародних конкурсів, також виготовляють самогонку з винограду. Виходить іноді просто чудова - краща за магазинні коньяки. Адже останні нерідко не мають жодного стосунку до благородного напою: спирт просто під тиском проганяють через дубову стружку, аби смаку надати.

Мій знайомий, славний винороб, настоює свій напій на цілющих травах, радить приймати як ліки по стопці перед їжею. «У сусідній Угорщині боротьби з самогоноварінням і виноробством нема ніякої. - каже він. - Там просто все контролює місцева влада, Тому можна легально працювати - за частину продукції просто слід сплатити податок. А ми досі знаходимося не примітивному рівні, хоча могли б вже давно поповнювати державний бюджет. Але мабуть це комусь на руку...»

У Балканських країнах з їх національною ракією обов'язково насамперед знайомляться туристи, в Італії мандрівців частують виноградною грапою, в Угорщині навіть у магазиивх продається бороцк-паленка (абрикосова горілка). А у нас усе ще як у середньовіччі. Шукають злочини там, де у європі вже давно панує на законних підставах цілі індустрія. А був би просто контроль, і не варили б усякої бурди, стежили б за якістю…

Вперше надруковано у газеті "Старий Замок "Паланок"
 


Переглядів: 207

( усі статті цього автора )

Коментарi

14:21 21.11.2010 Іван

"Професіоналізм" в нинішньому міністра МВС до славного до його виждатного Русина - очевидний. Зі злочинністю боротися вони неспроможні, бо самі злочинці. Зате показники у викри тті бабучь-самогонщиків можуть бути достатньою підставою підвищення їх у званнях і рангах. Ура...

Усi коментарi

Додати коментар

Iм'я
Коментар
Код
Прес-анонси
Незабаром на Закарпаттi

Головний рабин Закарпаття розкаже про Хануку >>>

В Ужгороді покажуть брендовий одяг з Європи >>>

В Ужгороді вперше пройде Міжнародний джазовий фестиваль «Jazz Bez» >>>

В УжНУ думатимуть як покращити співпрацю між дослідниками та бізнесом >>>

У грудні на Закарпатті можна буде побачити таке... >>>

В Іршаві відбудеться спортивно-розважальний фестиваль >>>

Вiдпочинок, туризм
Санаторii, оздоровлення
Дiлове Закорпаття Курси валют

Курс доллара Курс евро