Вiд автора
Вiд автора
16:40 15.10.2010
Ярослав ГУЛАН, журналіст

Чернівці й у похмуру погоду кольорові

Закарпатська та Чернівецька області чимось схожі: і найменші в Україні, і обидві впродовж віків належали до різних держав. Нині центр Буковини у свідомості наших краян чомусь і далі асоціюється з базаром. Хоча більшість земляків туди давно вже не їздить.

Аби переконатися, що столицю Буковини не годиться пов’язувати з ринком, варто бодай на день завітати туди до історичного центру. І побачити багато такого, про що в Ужгороді нині лише мріють. Наприклад, численні фонтани, викошені газони, доглянуті клумби, впорядковані сквери, чисті вулиці. Загалом, історичний центр Чернівців можна ставити за приклад багатьом містам, де архітектурою  влада не дуже й переймається. На щастя чернівчан, у них із цим усе гаразд: старовинні будинки доглянуті, рекламних вивісок на них дуже мало. А ті, що є, розміщені не вище від першого поверху. Світлі кольори будівель роблять центр Чернівців яскравим навіть у похмуру погоду. А саме такою вона була в День міста, коли я туди навідався. Хто сам побачить тутешні будинки і при цьому згадає вигляд ужгородських вулиць Корзо й Волошина – зрозуміє, про що мова. А ще у буковинському осерді є щонайменше дві місцини, порівнявши які, Ужгород та Чернівці здадуться небом і землею. Площа, де встановлено пам’ятник Іванові Франку, чимось нагадує ужгородську Театральну. Тільки в нас на її фоні видніється екран та будівництво, у них – фонтан і великий стенд, на якому написано історію Чернівців, а також розміщено дві карти: старого міста й сучасного, план котрого знято з космосу. На площі перед міськ­радою встановлені горщики з квітами, є клумби, лавиці, а також алея з символікою міст-побратимів. Що в Ужгороді на головні площі, знаємо самі – нічого.

Приміщення міськради Чернівців – також гарний витвір архітектури. Тут, як і у Львові, є оглядова башта з годинником. Але туристів на неї не пускають – не все гаразд із безпекою. Одразу ж за вхідними дверима мерії – на стінах у фойє вивішена вичерпна інформація щодо графіку роботи чиновників та питань, за які вони відповідають. В Ужгородській міськраді інформацію про це треба добре пошукати.

Головний корпус Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича – особлива окраса міста. У колишній єпископській резиденції нині панує дух науки. Заклад нагадує середньовічний замок. З усіма атрибутами: довгі напівтемні галереї всередині, сад для прогулянок зовні. Є й церква, де Служби правлять щодня. Численні туристи жартують: у цих стінах просто гріх не вчитися. Ужгородські студенти можуть почувати своєрідну заздрість від того, що чернівчани вчаться у палаці, а вони – у «коробці» на БАМі, придуманій радянськими архітекторами. Хоч наш хімічний факультет УжНУ таки чимось нагадує один із корпусів чернівецької альма-матер.

У центрі головного міста Буковини є й доволі оригінальні пам’ятники. Наприклад, чоловічого костюму. У ньому – таємні дверцята, відчинивши які дівчата побачать... дзеркальце. Є й пам’ятник букету-вінику. «Чернівці – на півдорозі між Києвом і Бухарестом, Краковом і Одесою – були таємною столицею Європи, де тротуари підмітали букетами троянд, а книгарень було більше, ніж пекарень», – інформує напис над ним.
Чернівці, безперечно, дарують кожному своєму гостеві приємні емоції, а також уявлення, яким має бути сучасне українське місто. Якби влада Ужгорода запозичила хоча б частину того, що є в столиці Буковини, обласний центр Закарпаття, без сумніву, виглядав би нині набагато краще. Адже Ужгород – значно менше місто. Отже, якби бажання влади, і лад навести в ньому було б набагато легше.


Переглядів: 41

( усі статті цього автора )

Також читайте:

Транспортна революція чи транспортна брехня? Слово, про ужгородські перевезення

Коментарi

Усi коментарi

Додати коментар

Iм'я
Коментар
Код
Прес-анонси
Незабаром на Закарпаттi

На Закарпатті розпочинається золота фестивальна осінь >>>

Обласний центр Закарпаття готується святкувати "дєнчик" >>>Вiдпочинок, туризм
Санаторii, оздоровлення
Дiлове Закорпаття Курси валют
  USD EUR RUB
НБУ (оф.курс) 7.9192 10.546 0.2550
0.0000 0.0000 0.0000
Ощадбанк 7.9300 10.380 0.2520
7.9720 10.650 0.2580
Укрексiмбанк 7.9100 10.480 0.2500
7.9720 10.720 0.2570
Правекс-Банк 7.9450 10.550 0.2500
7.9700 10.700 0.2600
Укргазбанк 7.9400 10.400 0.2520
7.9720 10.750 0.2600